چاپ چیست ؟

چاپ چیست ؟

توسط در blog 13 شهریور 1397

چاپ چیست ؟ معرفی انواع چاپ

انواع چاپ – چاپ در لغت به معنای نقش، اثر، مُهر و نشان می باشد؛ که به بیان ساده تر می توان گفت چاپ یعنی « فشردن و اثر گذاشتن سطحی بر سطح دیگر » . در واقع می توان گفت انتقال هر نوع حرف، نقش و تصویر بر روی یک ماده و متریال خاص در تیتراژ بالاتر از 1 عدد به طوری که شکل و فرم مطلب انتقال یافته تغییر نکند را چاپ می گوییم .

در گذشته چاپ صرفاً محدود به کاغذ بود، ولی در حال حاضر اگر تقریبا به هر چیزی که در اطراف شماست نگاه کنید، اثری از صنعت چاپ را مشاهده میکنید. از مداد و خودکاری که برای نوشتن استفاده میکنید، تا انواع پلاستیک و ساک دستی، وسایل صوتی و تصویری، پاکت ها، لباس ها، وسایل نقلیه، کتاب و دفترچه ها و صدها هزار مورد دیگر .

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی، تقریبا قابلیت چاپ بر روی هر متریالی از جمله مواد نایلونی، سلولزی، پارچه ای، چرمی، فلزی، شیشه ای، شیمیایی با انواع اشکال صاف و محدب و مقعر و ناهموار امکان پذیر می باشد.

همانطور که در مطلب انواع تبلیغات اشاره کرده بودیم، یکی از مهمترین شاخه تبلیغات، چاپ می باشد. با اینکه در حال حاضر شبکه های آنلاین و مجازی تبدیل به مهره ی اساسی در زمینه ی تبلیغات شده اند، ولی همچنان صنعت چاپ جای خودش را در این حیطه محفوظ نگه داشته است. چاپ کاتالوگ ها، تراکت ها و بروشور ها، سربرگ ها، کارت ویزیت ها، بنرها، استیکرها و لیبل ها و … همه و همه گواه بر این هستند که با پیشرفت تکنولوژی هنوز هم نقش صنعت چاپ در عرصه تبلیغات کمرنگ تر نشده است.

 

انواع چاپ

همانطور که در بالا اشاره کردیم، در صنعت چاپ قابلیت چاپ بر روی هر متریالی امکان پذیر می باشد، ولی اگر بخواهیم بصورت چند دسته بندی کلی صنعت چاپ را معرفی کنیم، به این صورت می باشد :

چاپ افست

چاپ دیجیتال

چاپ ملخی

چاپ لتر پرس

چاپ سیلک

چاپ لارج فرمت

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • دوازده − ده =

    سبد خرید